Ако успеете да накарате всички хора в една организация да гребат в една и съща посока, можете да доминирате във всяка индустрия, на всеки пазар, срещу всяка конкуренция, по всяко време.
Патрик Ленсиони
Работните задачи в ежедневието на един програмист или графичен дизайнер често са разнообразни и динамични. Това налага да се помисли за вариант, който ще помогне за пълноценна организация на работното време.
Съществуват различни техники и подходи за управление на времето. Подбрали сме няколко варианта, които се надяваме да са ви полезни.
Планиране на работната седмица
Опитайте се в началото на всяка седмица да планирате следващите работни дни и да разпределите дейностите, които е необходимо да се извършат тази седмица.
Опитайте се да планирате работните дни, така че да изпълните цялата задача в рамките на седмица или съществена част от необходимите дейности.
Техника Помодоро
Това е техника за управление на времето, която е създадена от италианеца Франческо Чирило.
Може да се използва обикновен кухненски таймер за готвене или компютърна програма. Също така, може да се ползва и мобилно приложение за телефон.
Същността не техниката се състои в това да се разделят задачите на дейности, като всяка се изпълнява в продължение на 25 минути. Работи се фокусирано за 4 периода от 25 минути. След това (4 х 25 минути) се прави почивка от 15-20 минути.
Главното е техника Помодоро е да работите концентрирано и съсредоточено по време на всяко блокче от по 25 минути.
Да изядем Жабата
Това е техника, която се приписва на мисълта на Марк Твен: “Първото нещо, което трябва да направите сутрин е да изядете жабата”. Има се предвид да направите в началото на деня първо обременяващите дейности и/или задачи.
За удобство може да изпълните следните стъпки:
- Изяснете си целта, която желаете да реализирате.
- Напишете я.
- Изберете краен срок за изпълнение.
- Организирайте дейностите според това, кое е най-приоритетно. По-трудните или неприятни задачи/дейности са вашите “жабки”.
- Действайте. Ако имате повече от една “жабка” във вашата “чиния” може да “изядете” първо най-неприятната.
- Изпълнявайте тези стъпки ежедневно.
Закон на Паркинсон
Това е подход, който е приписван на историка Сирил Норткот Паркинсон. Той е изказал следната мисъл: “работната задача се разширява до цялото време за изпълнение, което е на разположение”.
Този принцип е полезен, когато се взема предвид при планиране на времето като работата се раздели на кратки порции за нейното изпълнение.
Опитайте се да завършите задачата по-рано от крайния срок.
Когато планирате времето за завършване на дадена задача може да го разделите наполовина.
Отделяйте малко време в началото на работния ден за рутинни задачи като телефонни разговори, отговаряне на електронна поща и др.
Регулярни почивки
По време на работният ден правете регулярни почивки без значение какъв подход използвате.
Опитайте се почивките да са в рамките на 15-20 минути през които вие наистина си почивате без да изпълнявате служебни задачи.
Делегирайте
Не може да изпълните всичко сами. Опитайте се да дадете задачи за изпълнение на колеги от екипа с който работите. Имайте предвид, че като давате задачи на други хора да не забравите да им дадете краен срок за изпълнение.
Разбира се има много и различни начини и подходи за управление на времето, които може да приложите. Изберете това, което ви допада най-много и се придържайте към него.
Прочетете повече за курса ни по “Управление на времето и приоритетите в работата”.